זכרונות מבית סבא ז"ל - מיטל ריזגן יוצאת למסע בזמן ולוקחת אותנו איתה

צמד המלים :"על האש", תמיד לוקח אותי למסע ביומן הזיכרונות שלי, לבית סבא ז"ל. לסבא היה בית פרטי פשוט עם חצר ענקית. הוא אהב נורא לאסוף פריטים ישנים ועתיקים, זה היה התחביב המיוחד שלו. הכל בבית היה עתיק חוץ מהמנגל שלו! כן, היינו משתעשעים על חשבונו, שזה הפריט הכי חדיש בבית ואיך שהוא שומר עליו מכל משמר.

סבא שלי ז"ל הגיע מעיראק ויחד איתו נישאו על כפיים המנהגים המוחצנים של הילולת הבשר. כילדים רק חיכינו לעצמאות ול"ג בעומר :"חגי הבשר והמדורות"! זאת הייתה חוויה מרגשת עבורנו.

שבוע קודם היינו קונים מלאי מטורף של בשר מכל הסוגים : סטייקים, עוף על כל איבריו (כנפיים, לבבות, חזה...), נקניקיות, קבבים והמבורגרים בתוספת בצלים ותפוחי אדמה קטנטנים. אני חושבת שבכל עיראק לא ערכו משתה מפואר כיד המלך של סבא.
צילום: מיטל ריזגן. מתוך ביקור באל גאוצ'ו לאחר זכייתה בתחרות

כל היום הדודות היו עסוקות בלעצב צורה ולשפד. אנחנו הילדים היינו העוזרים הקטנטנים, כלומר ה"סנג'רים". כמו שיירת נמלים קטנות, עוברים עם צלחות ומגשים משולחן לשולחן, מכיסא לכיסא ועד למנגל. אחחח המנגל של סבא... מרגש אותי להיזכר. היינו אוספים זרדים קטנים, כדי שיוכלו להדליק אותו וכשהייתה מתלקחת אש כולם היו מוחאים כפיים, כאילו מדובר מינימום בגמר גביע המדינה. הנפנף המשוכלל היה קרטון קשיח וכולנו היינו עושים עליו סיבוב.

הנאגלה הראשונה הייתה תמיד לילדים. לרוב נקניקיות שנעשות בשניות וכשהגיע הרגע לבשר האמיתי, הווו אז רק דוד שלי היה מוסמך למנגל, היה לו תואר של כבוד בתחום :"הלהביור"! ואנחנו?? היינו מביטים בו בצפייה דרוכה, מעין לומדים את תורת מידת הצלייה הנכונה.צילום: מיטל ריזגן. מיטל עם בן זוגה באל גאוצ'ו

רק מלהיזכר בריח, הבטן נהיית רעבה ואיכשהו תמיד השכנים היו מוצאים תירוץ לקפוץ לבקר ולו רק כדי לקבל טעימה מהבשר המשובח והכל כך טעים. הסלטים היו הופכים לקישוט ואפילו הפיתות כמעט ולא היו בשימוש. סבא היה לוחץ :"תאכלו, תאכלו יש המון בשר" ואנחנו מפוצצים עד אפס מקום, עושים טובה, מכניסים עוד שיפוד וכבר מרגישים את הכפתור הלוחץ במכנסיים, מבקש להשתחרר ממקומו.

לעשות "על האש" אצל סבא לא היה לוקח שעה או שעתיים, במינימום יום שלם ובסופו של אותו היום, כולם היו נראים שחורים ומפויחים, שבעים אך מרוצים ובעיקר גאים....גאים בסבא.

 
הוסף תגובה :
נושא
תוכן
שם הכותב
דוא"ל